Рефлексија на шахист
Технологија

Обично велиме дека човек има шаховски рефлекси кога реагира многу бавно на различни дразби. Спротивно на популарното верување, шахистите имаат одлични рефлекси. Тоа го потврдија и истражувањата на психолозите од Државниот универзитет во Мичиген, кои покажаа дека многу играчи можат да проценат ситуација додека да трепнеш. Шахот се покажа како втор спорт во однос на брзината на реакцијата на играчите (само пинг-понг е пред нив). Искусните играчи со многу игри под појас можат да играат многу брзо користејќи воспоставени навики и докажани обрасци. Блицот е популарен меѓу шахистите, особено кај помладата генерација - ова се игри на Блиц каде што обајцата противници обично имаат само 5 минути да размислуваат за целата партија. Можете да играте уште побрзо - секој играч има, на пример, само 1 минута за целата игра. Во таква игра наречена куршум, многу брз играч може да направи повеќе од 60 потези за XNUMX секунди! Затоа, митот дека шахистите мора да бидат бавни и долго да размислуваат не е точен.

Со терминот "инстант шах„Се одредува шаховска партија во која секој играч нема повеќе од 10 минути за целата партија. Во шаховската заедница, популарен термин за брза игра е . Името доаѓа од германскиот збор за молња. Противниците имаат мала вкупна количина на време за размислување распоредено низ целата игра - обично 5 или 3 минути со дополнителни 2 секунди по секој потег. Играчите не го снимаат напредокот на натпреварот (во турнирски игри во класичен шах, секој играч е должен да ја сними играта на посебни формулари).

Добиваме партија инстант шах ако:

1. ќе се париме;
  2. противникот ќе го надмине временското ограничување, а овој факт ќе му биде пријавен на судијата (ако имаме само еден крал или немаме доволно материјал за мат на противникот, играта завршува нерешено);
  3. противникот ќе направи погрешен потег и ќе го смени часовникот, а ние ќе го рекламираме овој факт.

Не заборавајте да го запрете часовникот откако ќе го надминете временското ограничување или неправилен потег на вашиот противник и информирајте го судијата. Со правење на нашиот потег и притискање на часовникот, го губиме правото да се жалиме.

Инстант шаховските турнири се исклучително забавни, но поради многу краткото време на размислување и брзината на потезите, тие можат да предизвикаат спорови меѓу играчите. Тука е важна и личната култура. брзи рефлекси од страна на судијата и самите противници.

Искусни кога станува збор за тактики на овој тип на шах играчите можат многу брзо да преместуваат фигури на безбедно место без детална анализа на ситуацијата, така што непријателот поради недостаток на време не може да ги искористи можностите што се појавуваат. Играчите се обидуваат да го изненадат својот противник со отворање што ретко се игра во класичните игри или со неочекувана жртва (гамбит) што ги принудува да размислуваат дополнително.

Во брзите игри, играчите обично играат до крај, сметајќи на тоа дека противникот ќе направи погрешен потег или ќе го надмине временското ограничување. Во завршниот натпревар, додека остануваат само секунди на часовникот, играчот во најлошата позиција се обидува да го избегне мат, надевајќи се дека ќе победи навреме бидејќи офанзивната игра трае релативно подолго од одбраната на кралот од мат.

Една од сортите на инстант шах е таканаречениот во кој има секој учесник од 1 3 до минути за целата партија. Терминот доаѓа од англискиот збор „projectile“. Најчесто, секој играч има 2 минути плус 1 секунда по секој направен потег - или 1 минута плус 2 секунди. За екстремно брза шаховска партија во која секој играч има само 1 минута за целата партија, се користи и терминот (молња).

Армагедон

Во шаховските натпревари и турнири, како во тенис или одбојка, ако противниците се многу блиску по ниво, треба некако да го изберете победникот. Ова е она за што се користи (т.е. кршење на вратоврската), обично за играње сет на игри според правилата. брз шаха потоа и инстант шах.

Ако, сепак, сè уште е невозможно да се избере подобриот од двата, конечниот резултат на натпреварувањето го решава последниот натпревар наречен „Армагедон“. Белците добиваат 5 минути, а црнците 4 минути. Кога оваа игра исто така ќе заврши нерешено, играчот што игра црно е победник.

Армагедон на хебрејски тоа е Хар Мегидо, што значи „планина Мегидо“. Ова е местото на објавата во Апокалипсата на св. Јован, последната битка меѓу силите на доброто и злото, во која ордите на сатаната ќе се судрат во жестока борба со ангелските војски под водство на Христос. Во вообичаениот јазик, Армагедон стана погрешен синоним за катаклизма што ќе го уништи целото човештво.

Светски шампиони во Блиц

Актуелни светски шампиони во Блиц се Русин (1) кај мажите и Украинец. Ана Музичук (2) кај жените. Музичук е украински шахист, роден во Лавов, кој ја претставуваше Словенија во 2004-2014 година - велемајстор од 2004 година и титулата машки велемајстор од 2012 година.

1. Сергеј Карјакин – светски шампион во блиц (фото: Марија Емељанова)

2. Ана Музичук – светска шампионка во блиц (фото: украинска Википедија)

Првото неофицијално светско првенство во инстант шах беа одиграни на 8 април 1970 година во Херцег Нови (пристанишен град во Црна Гора, во близина на границата со Хрватска). Ова беше веднаш по познатиот натпревар на репрезентацијата на СССР со целиот свет во Белград. Во Херцег Нови со огромна предност победи Боби Фишер, кој постигна 19 поени од 22 можни и пред вториот на турнирот Михаил Тал со дури 4,5 поени разлика. Првото официјално светско првенство во Блиц се одигра во Канада во 1988 година, а следните се играа дури по осумнаесетгодишна пауза во Израел.

Во 1992 година, Меѓународната шаховска федерација ФИДЕ организираше Светско првенство во брзо и Блиц за жени во Будимпешта. Двата турнира ги освоила Жуза Полгар (т.е. Сузан Полгар - откако го променила своето државјанство од унгарско во американско во 2002 година). Читателите беа заинтересирани за приказната за трите брилијантни унгарски сестри Полгар.

Вреди да се потсетиме дека голем број светски турнири во блиц шампионатот ги судеше познатиот полски шаховски судија Анджеј Филипович (3).

3. Полскиот шаховски судија Анджеј Филипович во акција (фото: Светска шаховска федерација - ФИДЕ)

Последното светско првенство во Блиц за мажи и жени се одржа во Доха, главниот град на Катар, на 29 и 30 декември 2016 година.

На машкиот турнир, на кој играа 107 играч на растојание од 21 кола, од (светски првак во класичен шах) и Сергеј Карјакин (вице светски првак во класичен шах). Карлсен пред последното коло имаше половина поен предност пред Карјакин. Карлсен во последното коло му се спротивстави на Блек само со Петер Леко, а Карјакин го победи Баадур Јобав од Вајт.

На женскиот турнир, на кој учествуваа 34 шахистки, победата ја освои украинската велемајсторка Ана Музичук, која во седумнаесет партии постигна 13 поени. Втора беше Валентина Гунина, а трета Екатерина Лачно - двете со 12,5 поени.

Полско првенство во Блиц

Блиц игрите обично се одржуваат секоја година од 1966 година (тогаш првиот турнир за мажи во Лоѓ) и 1972 година (женски турнир во Лублињец). Имаат најголем број национални првенства: Влоџимиерз Шмит – 16, а кај жените, велемајсторката Хана Еренска-Барло – 11 и Моника Сочко (Бобровска) – 9.

Покрај турнирите, екипните првенства се играат и во поединечна конкуренција.

Последното полско првенство во блиц се одржа во Лублин на 11-12 јуни 2016 година. На женскиот турнир победи Моника Сочко, пред Клаудија Кулон и Александра Лач (4). Кај мажите победник беше Лукаш Циборовски, кој беше пред Збигњев Паклеза и Бартош Соцко.

4. Победници на полскиот Блиц шампионат 2016 година (фото: PZSzach)

И во женското и во машкото првенство се играа петнаесет кола со темпо од 3 минути по натпревар плус 2 секунди за секој направен потег. Следните национални првенства се закажани од страна на Полската шаховска федерација за 12-13 август 2017 година во Пјотрков Трибуналски.

Европското првенство во брзо и Блиц се враќа во Полска

Европското првенство во шах во брзина и брзина ќе се одржи од 14 до 18 декември 2017 година во Сподек Арената во Катовице. Полската шаховска федерација, KSz Polonia Warszawa и генералот K. Sosnkowski во Варшава се предвесници на оваа меѓународна манифестација. Како дел од меморијалот Станислав Гавликовски, од 2005 година секоја година во Варшава се одржуваат првенства во брз шах, а во 2010 година им се приклучи шампионатот во инстант шах. Во 2014 година, турнирот беше организиран во Вроцлав од страна на KSz Polonia Вроцлав. По две години отсуство од нашата земја, Европското првенство во брзина и шах се враќа во Полска.

Во 2013 година, 437 играчи (вклучувајќи 76 жени) учествуваа во блицот, од кои 39 играчи ја имаа титулата велемајстор (5). На натпреварот во Палатата на културата и науката играчите одиграа единаесет натпревари составени од две партии. Победник беше Антон Коробов од Украина, кој постигна 18,5 поени од 22 можни. Второто место му припадна на Владимир Ткачев, претставник на Франција (17 поени), а третото место му припадна на тогашниот полски шампион во класичен шах Бартош Соцко (17 поени). Најдобра противничка беше сопругата на бронзената, велемајсторка и шампионка на Полска Моника Сочко (14 поени).

5. Во пресрет на почетокот на Европското првенство во Блиц во Варшава, 2013 година (фото на организаторите)

На турнирот во брз шах учествуваа 747 играчи. Најмладиот учесник беше петгодишниот Марсел Мациек, а најстариот 76-годишниот Бронислав Ефимов. На турнирот учествуваа претставници од 29 земји, меѓу кои 42 велемајстори и 5 велемајстори. Во изненадувачката победа победи унгарскиот велемајстор Роберт Рапорт (XNUMX), со што ја потврди својата репутација како еден од најголемите светски шаховски таленти.

Брзиот шах вклучува игри во кои на секој играч му се даваат повеќе од 10 минути, но помалку од 60 минути на крајот од сите потези, или каде што се доделува фиксно време пред почетокот на играта, помножено со 60, вклучително и секунда. Бонусот за секој потег паѓа во овие граници.

Првото неофицијално полско првенство во супер флеш шах

На 29 март 2016 година, Суперфларе првенството () се одигра на Економскиот универзитет во Познан. Темпото на игра беше 1 минута по играч по натпревар, плус дополнителна 1 секунда по потег. Правилата на турнирот предвидуваа дека кога играчот ќе собори парче за време на неговиот ред и ќе ја префрли рачката на часовникот (оставајќи го парчето да лежи на таблата), тој автоматски ќе ја загуби играта.

Велемајсторот Јацек Томчак (6) стана победник, пред шампионот Пјотр Бродовски и велемајсторот Бартош Сочко. За најдобра жена беше прогласена академската светска шампионка, велемајсторката Клаудија Кулон.

6. Јацек Томчак - неофицијален шампион на Полска во супербрз шах - во игра со Клаудија Кулон (фото: PZSzach)