Ф1 – Верстапен победи на Големата награда на Мексико 2018, Хамилтон петкратен светски шампион – Формула 1
1 Формула

Ф1 - Верстапен победи на Големата награда на Мексико во 2018 година, Хамилтон петкратен светски шампион - Формула 1

Макс Верстапен победи на Големата награда на Мексико во 2018 година со Ред Бул: трката што му го донесе на Луис Хамилтон петтиот светски шампионат во Ф1.

Макс Верстапен победи Мексиканско ГП с црвен бик но најважната вест на денот е несомнено Луис Хамилтон, четврти на целта по трка со која треба да се заборави Mercedes и заврши Светски шампион во Ф1 по петти пат во мојата кариера Хуан Мануел Фанџо.

Централноамериканската трка носи добри вести Ферари: Тимот од Маранело по три месеци врати два болида на подиумот (второ место). Себастијан Фетел и 3° Кими Раиконен) и го намалија јазот од Mercedes (55 бода, но многу) во првенството на конструктори.

Светско првенство во Ф1 2018 – ГП Мексико: Карти за извештаи

Макс Верстапен (Ред Бул)

Un Мексиканско ГП совршено за Макс Верстапен, првиот и успеа да постигне трет подиум по ред и четврт топ-три финиш на последните пет Гран При. Успехот постигнат во голема мера се должи на одличниот почеток.

Себастијан Фетел (Ферари)

Заслужено второ место за Себастијан Фетел, се врати на подиумот по двајцата разочарувачки ГП-и во трката која беше испрекината со две претекнувања од Рикиардо и Хамилтон.

Даниел Рикардо (Ред Бул)

10 за вчерашната пол-позиција, 6 за денешната трка: Рикардо почна лошо, добро закрепна, но беше принуден повторно да се пензионира поради проблеми со доверливоста. Австралискиот возач не е на подиумот веќе пет месеци и денеска ќе заслужеше место меѓу првите три.

Валтери Ботас (Мерцедес)

Проблеми со гумите како Хамилтон и препишување веднаш, но и петто место кое го даде Mercedes десет корисни поени за шампионатот во конструктори. Во принцип, ова Мексиканско ГП di Валтери Ботас, свеж од неговата десетта по ред трка во топ-пет.

црвен бик

Поминаа пет години (Fettel/Webber USA 2013), што е две црвен бик не пукаа од првиот ред. Денеска победата е заслужена: штета за болидот на Рикиардо, кој изгледа проколнат...