Ф1 2019 - Хамилтон победи на Гран При на Канада, казна за Фетел - Формула 1
1 Формула

Луис Хамилтон (Мерцедес) победи на трката за ГН на Канада во Монтреал и покрај тоа што ја мина линијата зад Фетел (казнет со 5 секунди за покривање противник)

Луис Хамилтон исто така победи Канадски општ лекар a Монтреал с Mercedes и покрај тоа што ја мина целната линија позади Себастијан Фетел... Германски возач Ферари Всушност, тој беше казнет со пет секунди за завршување против британскиот противник во 48от круг.

Кредити: Фотографија од Марк Томпсон / Гети Имиџс

Извори: Фотографија од Чарлс Коутс / Гети Имиџс

Кредити: Фото: Питер Ј. Фокс / Гети Имиџс

Зад грбот на двајца предизвикувачи кои се борат за Ф1 свет 2019 година се Чарлс Леклер, трето место со поконкурентна црвена боја од вообичаеното.

Светско првенство во Ф1 2019 година - Извештај за ГН на Канада

Луис Хамилтон (Мерцедес)

Луис Хамилтон би сакал да победи на патеката, а не на сметка на казната што му е изречена на Фетел, но вака оди трката.

За британскиот велосипедист, се повеќе и повеќе водечки Ф1 свет 2019 година - Ова е петти успех на првите седум трки од шампионатот.

Себастијан Фетел (Ферари)

За да го победите Хамилтон оваа година, треба да бидете совршени и Себастијан Фетел a Монтреал Тоа не беше. Германскиот возач беше исклучителен играч на квалификациите вчера (земајќи дома столб), но грешката направена во трката - не оставајќи простор за Хамилтон во 48. круг - доведе до казна, за која се дискутираше, но, според нас, со право. Покрај тоа, реакцијата по трката не беше многу зрела, што го принуди да ги смени знаците за прво и второ место.

Четвртиот подиум во последните пет Гран При е позитивен знак (во комбинација со одличните брзински перформанси прикажани во оваа. Гран -при на Канада), но победата недостасува од август минатата година.

Шарл Леклер (Ферари)

Брзина и специфичност: Ова може да се сумира како Канадски општ лекар di Чарлс Леклер.

Возачот од Монако го освои вториот подиум сезонава по Бахреин, а во Франција ќе се обиде да го одземе четвртото место на трката. Ф1 свет 2019 година Ферстаппен.

Валтери Ботас (Мерцедес)

Валтери Ботас не беше многу конзистентно Монтреал: лош во квалификациите, се купи на четвртото место во трката и бонус поен за брзо возење.

По шест подиуми по ред, финскиот тркач првпат излезе од најдобрите три оваа сезона.

Ферари

Денес Ферари По повеќе од седум месеци натпреварување на подиумот, тие се покажаа како многу конкурентни: двајца спортисти сами се најдоа на подиумот.

Фетел е многу брз во квалификациите и во трката (со грешка што го чинеше победа) и лесно трето место за Леклер: Кавалино во нагорна линија?