Светско првенство во Ф1 2019 година - Гран при на Бахреин во Сахир: ТВ програми на Скај и ТВ8 - Формула 1
1 Формула

Телевизиски програми (во живо на Скај и претходно снимени на ТВ8) Гран при на Бахреин во Сакир, второто коло на Светското првенство во Ф1 2019 година

Il Ф1 свет 2019 година земјиште Сахир за Гран при на Бахреин: реваншот од првенството ќе се емитува во да се насочи su Небото и одложено su TV8 (подолу ќе најдете Време на ТВ).

На трката на Блискиот Исток дознаваме Mercedes предодреден да доминира повторно оваа година (што е многу веројатно со оглед на она што го видовме во Австралија), или ако има уште простор за Ферари.

Фотографија од Марк Томпсон/Getty Images - Кредити: МЕЛБУРН, АВСТРАЛИЈА - 17 МАРТ: Луис Хамилтон од Велика Британија го возеше (44) Mercedes AMG Petronas F1 Team Mercedes W10 на патеката за време на трката за Големата награда на Австралија во Формула 1 на патеката за ГН на Мелбурн на 17 март Август 2019 година во Мелбурн, Австралија. (Фотографија на Марк Томпсон/Getty Images)

Фотографија од Клајв Мејсон/Гети Имиџис – Извори: За време на трката за Големата награда на Австралија во Ф1 на патеката за ГН на Мелбурн на 17 март 2019 година во Мелбурн, Австралија.

Фотографија од Чарлс Коутс/Getty Images - Кредити: МЕЛБУРН, АВСТРАЛИЈА - 17 МАРТ: Германците Себастијан Фетел и Ферари на парадата на возачите пред Формула 1 трката за Големата награда на Австралија на патеката за ГН на Мелбурн на 17 март 2019 година во Мелбурн, Австралија . (Фотографија од Чарлс Коутс/Getty Images)

Фотографија од Роберт Сианфлоне/Гети Имиџис – Извори: За време на трката за Големата награда на Австралија во Формула 1 на патеката за ГН на Мелбурн на 17 март 2019 година во Мелбурн, Австралија.

Ф1 2019 - Гран при на Бахреин: што да очекуваме

Il синџир di Сахир - штаб Гран при на Бахреин (трка што се одржува ноќе) - се карактеризира со абразивен асфалт, што доведува до брза потрошувачка гуми: патека за која, во однос на нејзините карактеристики, треба да биде посоодветна Ферари и се"Alfa Romeo дека Mercedes.

Добар почеток е важен овде: победникот секогаш започнува со првите два реда. Подолу ќе најдете календарот на Гран при, Потоа Време на ТВ su Небото e TV8 и нашата прогноза.

Ф1 2019 - Сахир, календар и ТВ програми на Скај и ТВ8
Петок 29 март 2019 година
12: 00-13: 30 часотБесплатни вежби 1 (во живо на Sky Sport F1)
16: 00-17: 30 часотБесплатни вежби 2 (во живо на Sky Sport F1)
Сабота 30 март 2019 година
13: 00-14: 00 часотБесплатни вежби 3 (во живо на Sky Sport F1)
16: 00-17: 00 часотКвалификација (во живо на Скај Спорт Ф1, одложено во 21:30 часот на ТВ8)
Недела 31 март 2019 година
17:10Трка (во живо на Скај Спорт Ф1, одложено во 21:30 часот на ТВ8)

1 ° Луис Хамилтон (Мерцедес)

Според обложувалниците (а исто така и според наше мислење) Луис Хамилтон ова е омилено Гран при на Бахреин: актуелниот светски шампион може да се пофали со седум подиуми Сахир (пет во последните пет години), две пол -позиции и две победи.

Британски пилот Mercedes е во одлична форма: 13 места по ред во првите пет.

Фотографија од Чарлс Коутс / Getty Images

2. Себастијан Фетел (Ферари)

Себастијан Фетел тој мора да се искупи за разочарувањето на Австралијците и ќе се стреми да постигне успех што недостасува повеќе од шест месеци.

Германскиот возач има добри шанси да успее во тоа Бахреин (земја во која има освоено четири победи, три пол -позиции и пет подиуми), но според наше мислење, тешко дека ќе победи. Таму Mercedes навистина изгледа одлично ...

3 ° Кими Раиконен (Алфа Ромео)

Кими Раиконен заврши на 8 -то место за Големата награда на Австралија, дебитирајќи соAlfa Romeo на не многу популарна патека.

Замислете што може да направи со Алфа А Сахирпатека на која освои 8 подиуми (но нема победи) и ги затвори последните пет квалификации во „топ пет“.

Фотографија од Роберт Чианфлон/ Гети Имиџс

Гледајте: Валтери Ботас (Мерцедес)

Валтери Ботас Во Мелбурн, тој победи и ја продолжи серијата за Гранд При по ред, со што ја погоди првата петорка, на 13.

In Бахреин во текот на изминатите две години успеа да освои пол и два подиуми: да се подготвиме за уште еден одличен тест на скандинавскиот возач.

Фотографија од Марк Томпсон / Getty Images

Следна команда: Мерцедес

La Mercedes она што го виде пред две недели беше лудило: според наше мислење, theвездата исто така ќе победи Гран при на Бахреинно со голем напор.

Позадина на германскиот тим a Сахир дефинитивно позитивно: двата автомобили се на подиумот пет години ...