Светско првенство во Ф1 2017 година - Гран при на Бахреин во Сахир: ТВ програми на Раи и Скај - Формула 1
1 Формула

Il Гран при на Бахреин - трето судење Ф1 свет 2017 година е средба што не се пропушта: не само затоа што е првата ноќна трка во сезоната, туку и затоа што е првата трка во живо во годината. Rai (а исто така и од Небото, подолу ќе најдете Време на ТВ).

Во трката на Блискиот Исток - сезонско деби Паскал Верлајн, се врати во Јасно по повредата, тој го дозволи нашиот Антонио ovовинаци трка на првите две Гран При годинава - повторно ќе гледаме дуел помеѓу Луис Хамилтон e Себастијан Фетел.

Ф1 2017 - Гран при на Бахреин во Сахир: што да очекуваме

Il синџир di Сахир - штаб Гран при на Бахреин - Ова е патека која се карактеризира со нагло сопирање и нагло забрзување. Овде е важно да се започне добро: во последните пет изданија секогаш победувале оние што тргнале од првиот ред.

Азиската патека им оддава почит на најбрзите тркачи и автомобили: оние кои се искачија на врвот на подиумот на последните пет Гран при награди. Сахир победи Ф1 Светот... Подолу ќе најдете календарот на Гран при di 1 формула, Потоа Време на ТВ su Rai e Небото и нашата прогноза.

Ф1 2017 - Сахир, календар и распоред на ТВ Раи и Скај

Петок, 14 април 2017 година

13:00 Бесплатни вежби 1 (преноси во живо на Раи Спорт и Скај Спорт Ф1)

17:00 Бесплатни вежби 2 (преноси во живо на Раи Спорт и Скај Спорт Ф1)

Сабота, 15 април 2017 година

14:00 Бесплатни вежби 3 (преноси во живо на Раи Спорт и Скај Спорт Ф1)

17:00 Квалификации (пренос во живо на Раи 2 и Скај Спорт Ф1)

Недела, 16 април 2017 година

17:00 Трка (пренос во живо на Раи 1 и Скај Спорт Ф1)

Ф1 - Броеви за Големата награда на Бахреин 2017 година

Должина на синџирот: 5.412 м

КРУГ: 57

РЕКОРД ВО ПРОВА: Луис Хамилтон (Mercedes F1 W07 Hybrid) - 1'29" 493 - 2016 година

РЕКОРД ВО ГАРА: Педро де ла Роса (Мекларен МП4-20) - 1'31” 447 - 2005 г.

РЕКОРД ВО ДАЛЕЧИНА: Фернандо Алонсо (Рено R25) - 1ч 29'18 "531 - 2005 г.

Ф1 - Предвидување за Големата награда на Бахреин 2017 година

1 ° Луис Хамилтон (Мерцедес)

Луис Хамилтон сакам многу Гран при на Бахреин: До Сахир Британски пилот Mercedes освои две победи, вкупно пет подиуми и две пол -позиции во последните две изданија.

Само по серијата од седум подиуми по ред, тој има голема желба да го повтори успехот на Шангај и, според наше мислење, ќе успее.

2. Себастијан Фетел (Ферари)

Бидејќи работи со Ферари Себастијан Фетел никогаш не бил на подиумот Сахир но во Гран при на Бахреин тој може да се пофали со две победи, три подиуми и две пол -позиции.

Германскиот возач е во одлична форма (оспори три подиуми по ред и седум топ-5 на последните седум Гран-при) и според наше мислење ќе биде задоволен со подиум и важни бодови за да остане во борбата за шампионската титула. Ф1 свет 2017 година.

3 ° Кими Раиконен (Ферари)

Добро одржуван Маркионе во Шангај ќе му служи на будењето Кими Раиконен (кој не беше на подиумот повеќе од девет месеци)?

Според наше мислење, да. Финскиот возач има добри шанси за извонредност на патеката, на која освои осум подиуми и четири вицешампиони во последните пет трки.

Гледајте: Даниел Рикардо (Ред Бул)

Рикардо очајно треба да се искачи на подиумот: да го врати местото во „топ тројката“, кое недостасува скоро шест месеци, и да се израмни. Ф1 свет 2017 година против другарот Верстапен, веќе на растојание од 13 поени.

Сахир сепак, ова не е најдоброто место за откуп: австралиски возач црвен бикВсушност, тој никогаш не стигна до подиумот Бахреин.

Следува тим: Ферари

La Ферари тој може да користи не многу соодветен Ботас за повторно да се врати кај лидерите Ф1 свет 2017 година Дизајнери супериорни во однос на Мерцедес.

Гол на дофат на Кавалино (ако Раиконен повторно се зацврсти на патеката), откако освои само четири победи на патеката. Гран при на Бахреин.